ukulele
Gitara basowa
Gitara basowa jest instrumentem, który z jednej strony rzadko spełnia rolę solową, to jej funkcja akompaniowania i budowania bazy dla brzmienia całego zespołu jest nie do przecenienia. W każdej muzyce czy to rockowej, klasycznej czy elektronicznej funkcjonuje pojęcie "BAS" i pod tym właśnie pseudonimem ukrywa się ten instrument oraz jego zadanie. Czasem początki nauki gry na tym instrumencie rozpoczynają od gitary elektrycznej czy keyboardu. Jego brzmienie kojarzy się z niskimi tonami, a to niesie za sobą grubsze struny czy odrobinę cięższy instrument, który z wiekiem jest łatwiej pokochać. Możliwości tego instrumentu są po dziś dzień nie do końca poznane i niewiadomo dokąd sięgają, a łączy on w sobie dwie podstawowe cechy: rytm oraz harmonię.
 
Pierwsze kroki to nauka poprawnego jego trzymania tzw. "układ rąk" i jego usytuowania na ciele w postawie do gry. Bardzo ważną rolę pełni rytm, więc od samego początku staramy się obcować z rytmiką, powtarzaniem rytmów, tworzeniem własnych miniatur rytmicznych. Poznajemy podstawy harmonii, uczymy się poruszania po gamach oraz umiejętności ich wzbogacenia. W miarę poświeconego czasu na ćwiczenie na tym instrumencie, odpłaca on nam olbrzymią satysfakcją oraz umiejętnością obcowania z coraz bardziej zawiłymi rytmami czy przebiegami akordów. Wszystkie te rzeczy prowadzą nas do zagrania pierwszej własnej solówki na basie, którą każdy basista pamięta do końca życia. I to wszystko wbrew przekonaniu, że solówki grają tylko gitarzyści elektryczni. Z racji  mocnego czynnika zespołowości dla tego instrumentu, zajęcia skupiają się również na umiejętności dopasowania swojej partii z innymi członkami zespołu, szczególnie z perkusją oraz gitarą. 
 
W myśl powiedzenia "Bądź szczęśliwy – graj na basie" staramy się osiągnąć ten cel, poprzez wspólne muzykowanie w zespole na warsztatach czy obozach muzycznych. Zbieramy różne doświadczenia muzyczne, dzięki którym kształtuje się nasz gust muzyczny oraz kierunek, w którym chcemy podążać wraz z tym pięknym i ciepłym instrumentem.

 

wstecz